ORIENTERINGSMØDE FOR MEDLEMMERNE OG SIDSTE NYT

15. november 2019

Orienteringsmøde for Medlemmerne og Sidste nyt

TAK

Allerførst vil vi gerne sige tak for de mange positive tilkendegivelser vi har fået fra mange af Jer. Det er nu engang lettest og mest motiverende at arbejde når man har opbakning til det man laver. 

Vi vil nu prøve at give en status på hvad der er sket, hvad der vil ske og hvad der kan ske samt hjælpe med at finde nogle løsninger således at flest muligt kan blive i fællesskabet Biersted Antenneforening. Det er trods alt det vores lille samfund skal overleve på.

SÅDAN SOM VI SER DET

Vi kan desværre ikke sige noget om hvornår der kommer en løsning, og heller ikke, hvordan en mulig løsning bliver. Lige nu er det dog mest sandsynligt, at der i det taktiske spil vil være en periode uden Discovery indtil de 2 parter igen finder hinanden! Om det sker inden for en måned eller to er der ingen der ved.

I Biersted Antenneforening kan vi med mange års erfaring genkende problematikken med at en programleverandør købte dyre sportsrettigheder, så benyttede de sig til at åbne en ny kanal og dele sporten ud sammen med andet “fyld”. Dette har så udmøntet sig i de årlige større prisstigninger på pakkerne.

Fra foreningerne har vi gennem årene bedt YouSee om at holde igen. For nogle år siden kom så bland selv, hvor medlemmerne kunne gå fra fuldpakke til mellempakke og så tage de kanaler de havde brug for og ikke være tvunget til at have kanaler de ikke vil se. 

I år skulle der igen forhandles med Discovery og til trods for at de ikke havde Premier League, Bundesliga ,La Liga og Serie A mere, var der alligevel store prisstigninger, hvilket at både de og vi ikke kunne blive ved med at videregive til medlemmerne. Og på dette punkt bakker vi op om YouSee. Canal Digital gjorde det samme i 2016 , da de fandt priskravet fra Discovery urimeligt og urealistisk. Her kom der en løsning i det nye år så det er også det vi håber på.

Men lige nu bliver nød til at forholde  os til som det ser ud lige nu og dermed hvad der sker pr. 1 januar 2020

ÆNDRINGER I TV PAKKER
I grundpakken udgår Kanal 5 og bliver erstattet af TV 2 Charlie, der blandt andet sender populære serier, spændende krimier og masser af god dansk underholdning. 

I Mellempakken tilføjer vi kanalerne TV 2 Fri, TV 2 Sport, TV3 MAX, TV3 Sport og Viasat Ultra HD. Viasat Ultra HD kan ses af alle, der har et tv eller udstyr med mulighed for Ultra HD.
Med de nye kanaler i Mellempakken åbner vi for masser af underholdning og sport med blandt andet de største kampe fra Champions League, Premier League og Superligaen. Og man kan gå ombord i populære programmer som Krejlerkongen, Auktionshuset og Fantastiske Hammerslag.
Kanal 4, Kanal 5, 6'eren, Canal 9 og TLC udgår af mellempakken

I Fuldpakken tilføjer vi kanalerne C More Stars, C More First, C More Hits, C More Series, Viasat Film Premiere, Viasat Film Action, Viasat Film Family og Viasat Film Hits samt Viasat Ultra HD. Viasat Ultra HD kan ses af alle, der har et tv eller udstyr med mulighed for Ultra HD.
Med de nye kanaler bliver der masser af underholdning for hele familien. Man kan fx se de populære film Journal 64, Mamma Mia! Here we go again og LEGO Filmen. Eller gå ombord i prisvindende serier som fx Peaky Blinders. Der er noget for enhver smag – og man kan også streame det hele og se det, præcis når man vil.
Kanal 4, Kanal 5, 6'eren, Canal 9, TLC, Eurosport 1, Eurosport 2, Discovery Channel, Discovery Science, Investigation Discovery og Animal Planet udgår af fuldpakken 

Se meget mere her hvor du også kan se de nye pakker

SPORT
Der har været meget omtale vedrørende sport, men der vil faktisk være meget sport fremover. Vil du se hvad der fremover vises af sport uanset hvornår der kommer en aftale mellem YouSee og Discovery kan du klikke her

Du kan også læse en mere uddybende liste som vi har lavet på Biersted Antenneforenings hjemmeside ved at klikke her

HVAD HAR VI GJORT OG HVAD VIL VI GØRE

Vi har i Biersted Antenneforening arbejdet på højtryk siden september på at finde løsninger muligheder m.m. VI har rendt til ugentlige møder og Vi har forsøgt at melde ud hver gang vi havde noget nyt.

Vi har udsat fristen for udmelding eller pakkeskift til d. 31/12-2019 . Se mere her

Vi laver et oplysningsmøde d. 28/11-2019 kl. 1930 på Biersted Kro hvor YouSee er inviteret, og kommer og fortæller om hvad der er op og ned , samt om de nye pakker. Nærmere info kommer på hjemmeside. 

HER OG NU LØSNING

Discovery har lavet netop sat deres streamingtjeneste Dplay ned fra 179 til 99 kr om måneden for en 6 måneders periode. Dplay indeholder de kanaler som Discovery har.

Dette tiltag kommer meget belejligt, da denne mulighed giver de af vores medlemmer der ønsker Discovery kanalerne sammen med en pakke i Antenneforeningen til en meget favorabel pris.

Dermed får vi et rigtig stærkt produkt der virkelig tåler prissammenligning.

Vi håber dette gav lidt mening ,og samtidig håber vi også på at se Jer på Biersted Kro d. 28/11-2019 hvor vi sammen med YouSee vil fortælle om de nye tiltag.

BIERSTED ANTENNEFORENING-MICHELSENSVEJ 6, BIERSTED, 9440 AABYBRO - TLF: 2420 9925 - EMAIL: FORMAND@BIERSTEDAF.DK